Russian עברית
 
 
 
   
מאמרים
הלבנת שיניים

בימינו אנו משקיעים המון באסטתיקה. אנו קונים בגדים יפים, מרזים, מסתפרים, ומדי פעם גם מבקרים אצל קוסמטיקאית. לרשימה הזאת אפשר לצרף גם הלבנת שיניים.

אפשר לשאול למה להשקיע כל כך הרבה זמן וכסף באסטתיקה? התשובה היא פשוטה. מראה אסטתי מעיד על הצלחה, על אושר, וזה בעצם מה שכולנו מחפשים ושואפים להגיע אליו.

אני כרופא שיניים נתקל לא פעם בפציינטים שמתעניינים בנושא הלבנת השיניים ולכן החלטתי לערוך את רוב השאלות הנפוצות ולענות עליהן במאמר זה, ובנוסף להציג טכנולוגיות חדשניות ביותר שרוב האנשים לא מעודכנים בהן.

שינוי צבע השיניים היא תוצאה של הרבה גורמים, והם:

* עישון.

*שתיה מתמדת של משקאות עם צבע מאכל דומיננטי, כגון קפה, תה, יין אדום וכו'.

* הרבה פעמים לאחר טיפול יישור שיניים צריך לעשות הלבנת שיניים מכיוון שבזמן יישור השיניים היגיינת הפה יורדת וכתוצאה מכך זגוגית השן משנה את צבעה.

* ייתכן שיש חוסר מינרלים מסויימים בגוף שגם זה מביא לשינוי הצבע של זגוגית השן.

*עם הגיל משתנה גם צבע השן.

*נטילת תרופות באופן קבוע גם עלולה לגרום לצביעת אמייל השן.

אלו הסיבות העיקריות לשינוי הצבע הכללי של השיניים.
יש מקרים מיוחדים שרק שן אחת משנה את צבעה. מכיוון שזה מקרה מיוחד לא נרחיב עליו, רק נציין שהלבנה של שן בודדת מצריכה הבהרה פנימית של אותה שן, ואנחנו נתמקד בהלבנה חיצונית של השיניים.
לפני הטיפול נבדוק קודם כל מהי הסיבה לשינוי צבע זגוגית השן, האם קיימות סתימות ישנות או שיחזורים אחרים באיזור המיועד להלבנה ומה מצבן.
הרבה פעמים לאחר הלבנה יש צורך בהחלפת שיחזורים ישנים.

יש שתי שיטות להלבנת השיניים והן:
* הלבנה ביתית.
* הלבנה במרפאת השיניים.

לרוב, הרופאים ממליצים על שילוב של השיטות, אך היום אנו נרחיב גם על הטכנולוגיה החדשה שתוצאותיה לא דורשות המשך טיפול ביתי.

הלבנה ביתית:
ההלבנה מתבצעת על ידי החדרת חלקיקי חמצן לתוך השכבות החיצוניות של השן.
הלבנה ביתית זה רק השם של הפרוצדורה, בפועל התהליך מתבצע תחת השגחה צמודה של רופא השיניים, במרפאה מכינים תבניות (קאפות) של השיניים שבתוכן הפציינט ימרח ג'ל מיוחד שיינתן במרפאה ואת התבנית מלבישים על השיניים. חשוב מאוד לדייק בשלב הכנת התבנית, אסור שהיא תהיה גדולה מדי או קטנה מדי, כדי שלא יהיה יותר מדי או פחות מדי ג'ל בתוך התבנית. התבנית צריכה להיות מדויקת בגודלה, מכיוון שיותר מדי מהג'ל יכול לגרום לנזק לרקמות הרכות שמסביב לשן.
הג'ל מכיל חמצן מעורבב עם חומרים שמזינים את רקמות השן.
אחוז החמצן הפעיל בג'ל שמיועד לערכה ביתית נע בין 15% ל-25%.
יש ג'ל לשימוש לילי ויש ג'ל לשימוש יומי. ג'ל לשימוש יומי ניתן לשימוש רק למשך שעה כל יום.
יש לבקר פעם בשבוע לפחות אצל רופא השיניים על מנת לקבוע איזה צורה של הלבנה מתאימה לאותו הפציינט.
משך הטיפול הביתי נע בין חודש לחודשיים.
השיטה הביתית פחות יעילה מהלבנה במרפאה. מניסיון אישי שלי להרבה פציינטים אין סבלנות להניח את הקאפות לתקופה ממושכת ורובם גם לא מצליחים לדייק עם כמות הג'ל.
יש גם סכנה לפגיעה בשן כשלא פועלים בדיוק לפי הוראות הרופא.

לסיכום אם צריך להלבין את צבע השיניים בדרגה קטנה ועם קצת דייקנות וסבלנות מצידו של הפציינט זוהי שיטה טובה ולא כל כך פולשנית להלבנת שיניים.

הלבנה במרפאה:
השיטה הזו הרבה יותר יעילה ומהירה מהשיטה הביתית. אפשר להלבין שיניים ל3-4 דרגות לעומת 1-2 בשיטה הביתית.
הטיפול מתבצע כולו במרפאת השיניים.
הרופא מבודד את שטח העבודה על ידי מריחת חומר מסוים ומניח על השיניים ג'ל שמכיל בתוכו 30% חמצן המופעל על ידי חימום. החימום מתבצע על ידי קרן לייזר או קרן אור אחרת.
עד עכשיו נאלצנו לייבש את שטח השן ולכן כשחיממנו את הג'ל השן הייתה מתחממת גם היא וכתוצאה מכך הרקמות הפנימיות (עצב השן) היו במצוקה, ולכן השן הייתה רגישה מאוד לאחר ההלבנה.
כיום ישנה שיטה חדשה שיתרונה העיקרי הוא שהשן וחומר ההלבנה נמצאים במין תבנית אמבטיה שמתחממת רק עד טמפרטורת הגוף, וכך השכבות החיצוניות וגם הפנימיות לא חשות שינויים בזמן הפרוצדורה, כי השן נמצאת בסביבה שטבעית לה (נוזלים) ומתחממת רק עד טמפרטורת הגוף. וכך אין רגישות יתר לאחר ההלבנה.
כל הפרוצדורה הזאת נמשכת בין 45 דקות לשעה, תלוי בכמה דרגות רוצים להלבין את השיניים, וצורת התבנית מאפשרת הלבנה של השיניים בשתי הלסתות בו זמנית, דבר שלא היה אפשרי בשיטות הקודמות, וכך ניתן לחסוך זמן לפציינט וגם לרופא.
השיטה יעילה הרבה יותר מהשיטה הישנה ולכן אין צורך בהמשך טיפול ביתי.
ברצוני לציין שהצבע של השיניים צריך להיות מתאים לצבע העור של הבנאדם, אין צורך בהלבנת יתר של השיניים. לכל אדם יש צבע עור שונה ולכן מומלץ להתייעץ עם הרופא לגבי דרגת ההלבנה המומלצת.

לסיכום, הלבנת שיניים היא פרוצדורה מומלצת ובכמה מקרים אפילו הכרחית, כי החיוך שלנו הוא כרטיס הביקור שלנו לעולם. השיניים שלנו מקרינות את מה שאנחנו רוצים לשדר. חיוך מלא שיניים לבנות מעיד על הצלחה, ביטחון עצמי ואושר. אני שמח בכל פעם שאני עוזר לאדם להפסיק לחייך בפה סגור.

 
Copyright © LBDent 2012. Site created and developed by DigitalCG